Na trhu je na výběr z nespočetného množství brýlových čoček. Ty, které jsou z optického hlediska nejjednodušší, se nazývají jednoohniskové. A co to vlastně jsou „jednoohniskové“ brýlové čočky? Tyto brýlové čočky v sobě mají zahrnutou pouze jednu hodnotu dioptrie. Obvykle se využívají na řešení běžných refrakčních vad jako je dalekozrakost, krátkozrakost či astigmatismus, zjednodušeně řečeno můžeme je využít na brýle do dálky (brýle na řízení, do kina) či do čtecích brýlí (na čtení knížky, na práci s počítačem). Opakem jednoohniskových čoček jsou například progresivní či kancelářské brýlové čočky, které v sobě mají zahrnuto dioptrií více.

Souhlas se zpracováním osobních údajů

Typy jednoohniskových brýlových čoček

 • Sériově vyráběné brýlové čočky
 • Brýlové čočky vyráběné na míru
 • Brýlové čočky Smartlife
 • Brýlové čočky DriveSafe

Jednoohniskové brýlové čočky se mohou rozdělit z několika hledisek – skladové versus vyrobené na míru, plastové versus skleněné nebo také čiré versus sluneční.

Jednoohniskové brýlové čočky
Souhlas se zpracováním osobních údajů

Skladové neboli sériově vyráběné brýlové čočky

Skladové brýlové čočky jsou opakem výrobových brýlových čoček. Na rozdíl od brýlových čoček vyrobených na míru, jsou vyráběné podle univerzálního klíče (z polotovaru) a hodí se nám k řešení jednodušších brýlí, kdy nepotřebujeme dosáhnout maximální individualizace pro daného nositele (klasické brýle na čtení, náhradní brýle, méně nákladné brýle atd). Pro klasické dioptrie nám jistě postačí, ale je nutno podotknout, že s nimi nikdy nedosáhneme takového vidění, jako s brýlovými čočkami vyrobenými na míru.  Námi nabízené skladové brýlové čočky Zeiss se liší povrchovými úpravami, které jsou na sklíčkách naneseny. Těmi mohou být například vrstva DuraVision Platinum (nejodolnější vrstva proti otěru zahrnující antireflexní a hydrofobní úpravu), úprava BlueProtect (perfektní pomocník pro práci s počítačem) či velmi oblíbená úprava DriveSafe zajišťující komfortní vidění pro řidiče jakéhokoliv dopravního prostředku. Důležitá výhoda skladových čoček společnosti Zeiss je zahrnutý 100 % UV filtr, který nás chrání před nepříznivými vlivy UV záření. Na ochranu proti oslňování slunečním zářením a korekci zraku nám zejména poslouží sluneční dioptrické brýle. Ty ze sortimentu skladových čoček vyrobíme jednak použitím celozabarvených či samozabarvujících brýlových čoček, které se dokáží při dopadu UV záření zabarvit.

 

Brýlové čočky vyrobené na míru neboli výrobové

Jak již název napovídá, tyto brýlové čočky mohou být vyráběné dle přesných parametrů daného nositele (např. dokáží zohlednit posazení obruby na obličeji, její sklon či její prohnutí). Narozdíl od skladových brýlových čoček se vyrábí nejdokonalejší FreeForm technologií, z čehož pramení nespočet výhod.

Hlavní výhody čoček vyrobených na míru:

 • Lepší kvalita vidění optimalizovaná dle přesných parametrů nositele a obruby
 • Dokonalejší vidění po celé ploše brýlové čočky
 • Možnost výroby plošších a tenčích křivek
 • Redukce optických vad brýlových čoček
 • Řešení složitějších vad oka
 • Větší nabídka zabarvení a tenčení slunečních sklíček
 • Aplikování speciálních technologií – DriveSafe, SmartLife
 • Výroba sportovních prohnutých brýlí

 

Brýlové čočky Smartlife

Řada brýlových čoček Smartlife patří mezi hlavní novinku od firmy Zeiss a vychází z toho, čemu nejvíce v dnešní době náš zrak čelí. Telefon, počítač, čtečka, tablet – přesně to jsou technologie, se kterými se setkáváme dnes a denně. Tyto technologie nás nutí dívat se neustále přes jiná místa čočky, neustále přeostřovat na jiné pracovní vzdálenosti a být neustále vystaveni modrému záření. To všechno může mít za následek únavu, bolesti očí či bolest hlavy. Proto byla vyvinuta technologie Smartlife, která nám pomáhá dnešní ONLINE ale i OFFLINE svět zvládat lépe, alespoň z té optické stránky. Zkoumáním nejčastějších pohybů očí po ploše čočky bylo umožněno vyrobit brýlovou čočku, která je ještě více vyčištěná od optických vad a umožňuje nám ještě ostřejší vidění po větší ploše čočky. Také má v sobě zahrnutý prvek Age Inteligence pracující s šířkou naší zorničky, která se nám v průběhu života neustále mění. Zahrnutí tohoto parametru velice pozitivně oceníme pro lepší vidění za šera a za tmy. Portfolio řady Smartlife zahrnuje nespočet možností od jednoohniskových čoček až po multifokální čočky.

 

Brýlové čočky DriveSafe

Brýlové čočky DriveSafe od firmy Zeiss, patří mezi další podkategorii brýlových čoček vyrobených na míru a jsou navržené speciálně pro řidiče. A čím jsou tak výjimečné oproti standardním brýlovým čočkám? Zahrnují v sobě řešení několika problémů vyskytujících se při řízení. Za prvé je to problém měnícího se průměru zorniček za šera a během dalších nepříznivých podmínek (sněhová bouře, mlha). K tomu slouží použitá technologie „Luminance Design“, která umožňuje přirozenější, ostřejší vidění při různých světelných intenzitách osvětlení. Za druhé brýlové čočky řeší problém nepříjemného oslňování xenonovými výbojkami či LED zdroji. K tomu napomáhá úprava DuraVision DriveSafe, která odstraňuje propustnost oné modré části světelného spektra a zredukuje oslňování až o 64 % oproti standardním povrchovým úpravám. Výsledkem je pohodlnější, příjemnější a bezpečnější řízení. Další pozitivní vliv mají také na rozjasňování vidění za šera a za tmy. Celá řada v sobě zahrnuje jak jednoohniskovou variantu, tak progresivní pro lepší přeostřování dálka/blízko.

 

Souhlas se zpracováním osobních údajů